Etapy produkcji

Jak powstaje ekskluzywny kryształ barwiony?

 

Przy produkcji barwionego szkła kryształowego czyli kryształu elementy wapniowe zwykłego szkła są zastąpione tlenkiem ołowiu (PbO). To właśnie dzięki zawartości tlenku ołowiu produkty z kryształu zyskują wyjątkowe właściwości załamania światła. Szkło kryształowe najczęściej zawiera od 18 do 35% PbO, z tym że im większy procent tym lepiej. Oferowane przez nasz kryształy barwione zawierają 24% tlenku ołowiu, co plasuje je pomiędzy produktami o bardzo wysokiej jakości. Tlenek ołowiu daje szkłu kryształowemu większą gęstość, mniejszą przewodność cieplną, wyższy współczynnik załamania światła (a zatem i większy połysk) i wreszcie większą odporność i wytrzymałość. Wraz z tymi dodatkowymi właściwościami wzrasta trudność produkcji oraz wymagania, co do umiejętności szklarza - więcej tutaj. Z tego powodu kryształ zawierający tlenek ołowiu jest droższy niż bezołowiowy. Wyroby kryształowe bezołowiowe są mniej odporne na ewentualne pęknięcia i nie osiągają tak wysokiego połysku.

 

Barwione kryształy powstają poprzez dodanie domieszek tlenków metali. Dzięki nim możemy podziwiać kryształy o kolorze rubinowym, niebieskim, fioletowym, zielonym lub turkusowym i czarnym. Właśnie te kolory są typowe dla wyrobów czeskiej szklarni CAESAR CRYSTAL BOHEMIAE, a.s.

 

Barwiony kryształ tworzy się poprzez połączenie warstwy przezroczystego kryształu z warstwą kolorowego kryształu. Hutnik z masy szklanej wydmuchuje przezroczystą bańkę, którą włoży do przygotowanej wcześniej formy z barwionym szkłem kryształowym. Połączenie to przebiega przy temperaturze około 800 °C. Proces jest kontynuowany w wilgotnej formie z drzewa bukowego, do której hutnik włoży już zabarwioną bańkę i następnie dmuchając tworzy jej ostateczny kształt.

W momencie, kiedy podstawowa forma jest już gotowa, wędruje do szlifierni. Na początku zaznacza się główne cięcia, które określają podstawowy kształt szlifu. Całą dalszą pracę przy dekorowaniu kryształów wykonują mistrzowie sztuki grawerskiej. Znają oni na pamięć wszystkie rodzaje szlifów i tną je z niebywałą precyzją. Do tego szlifowanie barwnych kryształów jest dużo cięższe niż przezroczystych, ponieważ poprzez kolorową warstwę szlifierz nie może zobaczyć jak głęboko nacina produkt, więc robi to tylko na podstawie wyczucia i wieloletniego doświadczenia. Do szlifowania używane są tarcze diamentowe a cały proces przebiega pod bieżącą wodą, aby zapobiec unoszeniu się pyłu.

 

Ostatnim etapem produkcji jest polerowanie, podczas którego każdy wyrób jest zanurzany w kąpieli polerującej zawierającej kwas fluorowodorowy i siarkowy w odpowiednich stężeniach. Dzięki temu najpełniej wydobywa się walory estetyczne szkła, jakimi są efekty przenikania, odbijania i załamywania promieni świetlnych. Na samym końcu wyrób jest dokładnie kontrolowany a następnie pieczołowicie zapakowany.

© 2024 Top Crystal Trade s.r.o. | Webdesign Next Vision
Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich użycie.
OK   Więcej informacji